گفتاردرمانی تبریز

درمان تاخیر رشدی، اختلالات تلفظی، اتیسم/ اوتیسم، لکنت، کم توانی ذهنی، اختلال خواندن و نوشتن، اختلال جویدن و بلع، کم شنوایی، آفازی،فلج مغزی، شکاف لب و کام

گفتاردرمانی تبریز

درمان تاخیر رشدی، اختلالات تلفظی، اتیسم/ اوتیسم، لکنت، کم توانی ذهنی، اختلال خواندن و نوشتن، اختلال جویدن و بلع، کم شنوایی، آفازی،فلج مغزی، شکاف لب و کام

گفتاردرمانی تبریز

ارایه خدمات ذیل در مرکز جامع گفتاردرمانی تبریز :

1- ارزیابی درمان و توانبخشی کمبود توجه و تمرکز و بیش فعالی (اختلالات توجه و تمرکز)
2- ارزیابی درمان و توانبخشی اتیسم (اوتیسم)
3- ارزیابی درمان و توانبخشی کم شنوایی و ناشنوایی
4- ارزیابی درمان و توانبخشی در پردازش حسی و پردازش حس شنیداری
5- ارزیابی درمان و توانبخشی تاخیر در رشد گفتار و زبان
6- ارزیابی درمان و توانبخشی کم توانی ذهنی و ناتوانی ذهنی
7- ارزیابی درمان و توانبخشی اختلالات و مشکلات یادگیری
8- ارزیابی درمان و توانبخشی اختلالات و مشکلات خواندن و نوشتن
9_-ارزیابی درمان و توانبخشی اختلالات تولید صداها و تلفظ
10- ارزیابی درمان و توانبخشی فلج مغزی و سی پی
11- ارزیابی درمان و توانبخشی مشکلات و اختلالات ناشی از آسیبهای مغزی و سکته
12- ارزیابی درمان و توانبخشی اختلالات ارتباط اجتماعی (اتیسم، آسپرگر و .......)
13- ارزیابی درمان و توانبخشی شکاف لب وکام
14- ارزیابی درمان و توانبخشی ناروانی گفتار (لکنت، کلاترینگ و ....)
15- ارزیابی درمان و توانبخشی اختلالات جویدن و بلع
16- ارزیابی درمان و توانبخشی مشکلات تغذیه ای
17- ارزیابی درمان و توانبخشی مشکلات حنجره ای وصدا
18- ارزیابی درمان و توانبخشی اختلالات ارتباطی، گفتار و زبان سالمندی

بایگانی
نویسندگان

ارزیابی دقت بینایی:

شنبه, ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۰۲:۵۸ ب.ظ

ارزیابی دقت بینایی:

در زیربخش ارزیابی دقت بینایی چهار فعالیت مختلف با وسایل متفاوت مورد استفاده قرار میگیرند که در هر یک از فعالیت های ثبت زمان انجام آزمون توسط کودک از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. همچنین تعداد دفعاتی که ارزیاب انجام آزمون رابه کودک یادآور میشود و یا فعالیتهای اضافی و بی ربطی که کودک به هنگام اجرای آزمون از خود بروز میدهد.

1-ارزیابی دقت بینایی با استفاده از مکعب: در دفعات مختلف به ترتیب3و4و5 مکعب 5/2×5/2cm و در نوبت های جداگانه در  اختیار کودک قرار میگیرد. در ارتباط با هر تعداد مکعب، ارزیاب چهار طرح مختلف را در دفعات مختلف با مکعب هایی که خود در اختیار دارد میسازد و الگوی ساخته شده روی میز باقی نگهداشته میشود تا کودک با نگاه کردن به آن طرح مورد نظر را بسازد، حداکثر زمانی که کودک فرصت خواهد داشت تااز طریق آزمایش و خطا طرح مورد نظر رابسازد 30 ثانیه خواهد بود. پس ازآن طرح دیگری با همان تعداد مکعب توسط درمانگر ساخته میشود و کودک باید از روی طرح مکعب های ارزیاب در مدت 30 ثانیه الگوسازی کند. از هر چهار طرحی که ارزیاب در ارتباط با هر تعداد مکعب باید بسازد دو طرح ساده و دو طرح پیچیده خواهند بود. طرح های انتخابی آزمونگر(از میان طرح های احتمالی که با هر تعداد مکعب میتوان ساخت) میباید در برگه ارزیابی ثبت شود تا ارزیابی مجدد در پایان ترم یا ترم های آینده بر اساس همان طرح صورت گیرد.

2-اریابی دقت بینایی با استفاده از رنگ آمیزی متناوب: آزمونگر در این نوع از آزمون روی برگه ای که تعداد 8 دایره به قطر 1cm رسم و در یک خط افقی شده است، در هر یک از دو دایره ابتدایی را با دو رنگ مختلف رنگ میکند(برای مثال دایره اول را آبی و دایره دوم را سبز) سپس وسایل را در اختیار کودک قرار داده و از او میخواهد سایر دایره ها را نیز با همان ترتیب رنگ آمیزی کند. طبیعی است کیفیت رنگ آمیزی مد نظر نبوده و تنها ترتیب رنگ ها مهم میباشد . برای کودکانی که از دقت و توجه بسیار کمی برخوردارند میتوان به جای رنگآمیزی که زمان بیشتری را به خود اختصاصمیدهد از چیدن مهره ها و یا پولک های رنگی کوچک به روی میز استفاده نمود.

3-ارزیابی دقت بینایی با استفاده از pazzel: ارزیاب در دو نوبت مختلف و به طور جداگانه دو پازل متفاوت که میتواند پازل خانه و پازل آدمک باشد را دراختیار کودک قرار میدهد و نام پازل را چند بار تکرار میکند، سپس تکه های پازل را از صفحه آن جدا کرده و به صورت نامرتب روی میز قرار میدهد و به کودک میگوید:حالا تو آدم یا خانه را درست کن. در صورت عدم درک سوال ارزیاب از جانب کودک، ارزیاب میتواند تنها یک بار خود یکی از پازل ها را جاگذاری کند  و مراحل آزمون را دوباره تکرار کند. در برگه ارزیابی در صورت انجام آزمون توسط ارزیاب ثبت خواهد شد که انجام آزمون با یکبار الگو دادن همراه بوده است. تعداد قطعات پازل نباید از 6-7 قطعه بیشتر باشد و نیز مدت زمان چیدن و مرتب کردن هر پازل جداگانه ثبت خواهد شد.

4-ارزیابی دقت بینایی از طریق تطابق تصاویر مشابه غیر یکسان: مواد آزمون- تصاویر مورد استفاده در این آزمون در دو سری شش تایی تهیه خواهد شد. سری دوم از این تصاویر شش تایی اگرچه که از جهت موضوع مشابهت دارند ولی دارای اختلافاتی در برخی صفات میباشند. برای مثال در موارد این آزمون تصویر دو صندلی ، تصویر دو سیب و یا موارد دیگر موجود میباشند که از نظر اندازه، رنگ و زاویه دید از یکدیگر متفاوت هستند. تصاویر از زمینه ها یا طبقات مختلف اشیا و پدیده ها انتخاب میشوند.

*پیش نیاز انجام ارزیابی دقت بینایی کودک از طریق تصاویر مشابه غیر یکسان، اطمینان از توانایی در بخش1 و زیر بخش ب در قسمت ارزیابی درک غیر کلامی از طریق تطابق میباشد.

نحوه اجرا- در نوبت های مختلف تعداد سه تصویر در دفعات مختلف روی میز قرار داده میشود و تصاویر مشابه همان سه تصویر در اختیار کودک قرار داده میشود و از او خواسته میشود آنها را که مثل هم هستند کنار و یا روی هم قرار دهد.راههای ارتباطی ما                                          

 09146590651                             و                    09143162621     

www.goftardarmanitabriz.com

www.goftardarmaniazarbaijan.com

   www.گفتاردرمانی.com

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی